فانوس شب

اینجا، دنیایی مجازی با آزادی های واقعی است

۱۳ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

پیروز نشدید فقط بردید

شما پیروز نشدید، فقط بردید. پیروزی چیز بزرگ تر و عمیق تری است. در تاریخ افراد زیادی پیروز شده اند بدون آنکه بازی را ببرند. این بازی نیمه ی دومی هم دارد.
پی نوشت ها:
یک بار دیگه میگم طرفدار رئیسی نبودم، تنها مخالف روحانی بودم. (البته طرفدار روحانی یا رئیسی بودن رو بد نمی دونم و نفی نمی کنم)
به عقلانیت رای دادم، به میرسلیم. آرای ما کمتر از آرای باطله است اما به آن افتخار می کنیم.
دلایل پیروزی شبه اصلاح طلبان (روحانی) و شکست اصولگرایان فراوان است؛ وقتی کمی جو آرام تر و عقلانی تر شد، درباره اش حرف می زنیم.
۳۰ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۲:۲۴ ۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
فانوس شب

آن سیل پشیمانی، در آتیه می آید

آن سیل پشیمانی در آتیه می آید

آینده، خیلی از مواقع تصویری از گذشته است. آینده خیلی زود برمی گرده، خیلی زود.

#انتخابات

پی نوشت: این پست برای سال های آینده نگاشته شده است. آن روزها این نوشته ها کاملا ملموس خواهند بود، هر چند که قلبا امیدوارم نباشند.

۳۰ ارديبهشت ۹۶ ، ۰۹:۱۵ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فانوس شب

پیش به سوی (خوش-بد)بختی

من که به روحانی رای نمی دم اما امیدوارم خودش رای بیاره که لااقل اشتباهاتش رو دولت دیگری متحمل نشه. اشتباهاتی که خیلی زود پس از شروع و تشکیل دولت دوازدهم خودش رو برای تمام مردم نشان خواهد داد.
۲۸ ارديبهشت ۹۶ ، ۲۲:۲۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فانوس شب

رحِم اجاره ای

به گفته ی صادق زیباکلام اگر سال 76 تیر چراغ برق هم جلوی ناطق نوری قرار می گرفت، برنده ی انتخابات تیر چراغ برق بود. و حالا خاتمی (مساوی با تیر چراغ برق) و ناطق نوری (مساوی با کسی که از تیر چراغ برق هم شکست می خوره) از رحم اجاره ای (روحانی) حمایت کردند. قبلا هم عالیجناب سرخپوش (هاشمی رفسنجانی) از روحانی حمایت کرده بود.

پی نوشت ها:

رحِم اجاره ای را اصلاح طلبان و اولین بار ابراهیم اصغرزاده پس از روی کار آمدن دولت روحانی، خطاب به وی بیان کردند.

عالیجناب سرخپوش کتابی است به نوشته ی اکبر گنجی (اکبر پونز) که در آن، هاشمی رفسنجانی را به قتل و فساد گسترده متهم کرده است.

هشتگ: من هم چنان بی طرفم.

۲۷ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۶:۰۸ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
فانوس شب

جا به جا کنید (روحانی-رئیسی)

یه توصیه به دوستانی که طرفدار این دو نامزد هستن دارم: برای این که به نتیجه ی دقیق تری برسید، اتهاماتی که به نامزد مورد نظرتون وارده رو جا به جا کنید.

مثال:

طرفداران روحانی: اگر رئیسی در تز دکتراش سرقت علمی انجام داده بود، چه کار می کردید؟

اگر رئیسی بخشی از مفهوم 5+1 رو نمی دونست، چه کار می کردید؟

اگر برجام در دولت رئیسی و یا احمدی نژاد انجام می گرفت، آیا همین قدر دوستش داشتید؟

و...

طرفداران رئیسی: اگر روحانی می گفت پُرپَکانی، چه کار می کردید؟

اگر روحانی می گفت یارانه ها رو چند برابر می کنم، چه کار می کردید؟

اگر روحانی اتهام اعدامِ بدون محاکمه داشت، چه کار می کردید؟

و...

به نظرم چالش خوبیه برای اینکه واقع گرایانه تر به مسائل نگاه کنیم.

۲۶ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۷:۴۴ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰
فانوس شب

برف (چارتار)

همیشه از شنیدن آهنگ های چارتار لذت می برم. بعد از دو تا آلبوم خوب، حالا یک تک آهنگ فوق العاده با نام برف تولید کردن (البته یک ماهی هست که منتشر شده)  پیشنهاد می کنم از لینک زیر آهنگ رو گوش بدید و اگر دوست داشتید، دانلود کنید.
برای شنیدن و دریافت اینجا کلیک کنید
خواننده: آرمان گرشاسبی
آهنگساز: آرش فتحی
ترانه سرا: احسان حائری
تنظیم کننده: آیین احمدی فر

متن شعر
۲۶ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۶:۴۰ ۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
فانوس شب

لاریجانی

حالا که رقابت دو جناح به هم نزدیک و نزدیک تر شده، روزای سختی در انتظار علی لاریجانیه. الان نمی دونه به راست بچرخه یا چپ. خیلی بده آدم چرخشی باشه. بی طرفی با هرطرفی بودن فرق می کنه. لاریجانی مثال کسانی است که هم از توبره می خورن و هم از آخور.

۲۶ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۲:۴۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فانوس شب

زود، تند، سریع

جایزه سرعتِ عمل رو باید بدیم به اون دوستمون که فوری رفته ویکیپدیا و اطلاعات قالیباف رو ویرایش کرده. چطور چنین چیزی ممکنه؟ یعنی از قبل هدف گذاری کرده بوده.

۲۵ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۷:۱۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فانوس شب

فشار از پایین

عنوان از استراتژی معروفِ اصلاحات (فشار از پایین، چانه زنی از بالا) انتخاب شده است.
علت این که فقط بخش اول این استراتژی را در عنوان استفاده کردم این است که تاکنون فقط از بخش اول این تئوری استفاده شده است. یعنی دو بار در سال های 78 و 88 مردم را با این نظریه به کشتن دادند و در آخر حتی نتوانستند به مرحله ی دوم یعنی چانه زنی از بالا حتی نزدیک شوند. سوال مهم این است که چرا باید ما (مردم) از موضع پایین فشار بیاوریم و خودمان کشته شویم و عده ای از خودمان را بکشیم تا در بالا توازن قدرت کمی جا به جا شود. خب چه فرقی به حال ما می کند؟ آیا شما می خواهید حق ما را برگردانید؟ شما که در اختلاس و فساد، دستِ بالا را در مقابل جناح رقیب دارید. آیا هدف این گونه استراتژی ها جز تغییر موازنه ی قدرت به نفع خودتان است؟
مرکزیت این تئوری در اصل مقابله ی مردم علیه مردم است (که در پست های بعد به آن خواهم پرداخت). مردم به دست مردم کشته می شوند، عده ای برای اصلاح امور و عده ای برای پایبندی به اصول، تعدادی از هموطنان خود را می کشند و تعدادی نیز کشته می دهند و در نهایت سود آن را از موضع بالا هر دو جریان سیاسی کشور می برند. هر دو مظلوم نمایی می کنند و هر دو دیگری را به کشت و کشتار و عدم رعایت دموکراسی متهم می کنند. هر کدام به نوعی سود می برند، یکی با مظلوم نمایی در پیشگاه جهانیان و دیگری در محضر ایرانیان. یکی با استناد به این کشتار و برای به قدرت رسیدن، با لابی هایی که دارد، مردم کشورِ خودش را تحریم می کند و دیگری تمام مخالفان را ضدانقلاب، ضد امنیت ملی و موافق فروپاشی و بی غیرت می داند. آنچه این وسط اهمیتی ندارند، مردم و خواستشان است. مردمی که البته مقصر خودشانند. هیچ چیز در دنیا قوی تر از قدرت مردم نیست. برای تغییرات اساسی در یک کشور الزاما نیازی به تغییر رژیم حاکم نیست. مردم باید یاد بگیرند درخواست کنند و درخواست هایشان را پی بگیرند، پیش از آن که همه چیز تمام شود، پیش از آنکه از سرنوشت سایر کشورها عبرت بگیرند، پیش از آن که بدانند حتی اگر همه تحریم های هسته ای، حقوق بشر و ... کامل رفع شود و نه تعلیق، باز هم تغییر ملموسی را در زندگی شان احساس نمی کنند. چون هیچ ملتی نیست که با اتکا به دیگران شکوفا شده باشد. ما با مردمی یا بهتر بگم ما حالا با خودمان طرفیم، مایی که حتی حاضر نیستیم غیر ضروری ترین کالاهای زندگی مان هم ایرانی باشد، چطور می خواهیم پیشرفت کنیم. مایی که امروز جناح بندی های سیاسی را به روابط خانوادگی و دوستانه ی مان برده ایم. انگار یک فایروال در درونمان نصب کرده ایم که هر کس مخالف ماست حرفی نزند، چنان که بسیاری از افراد، امروز دوستان و اطرافیانشان را صرفا با شابلونِ افکار سیاسی شان انتخاب می کنند؛ هر کس شبیه شان بود، کنار خودشان نگه می دارند و هر کس نبود از خودشان دور می کنند. این یکی از مهم ترین عوامل به وجود آمدن توهم تقلب است. در آینده درباره تمام این سطور بیش تر خواهم نوشت.
پی نوشت: آنچه برای ما مهم است و باید مهم باشد، اتحاد است ولاغیر.
پی نوشت 2: هر کس برای انتخاب جناح مورد علاقه و کاندیدای مورد نظرش، دلایل کاملا منطقی و علمی دارد، اگر با یک نفر از مخالفین عقیده خودمان صحبت کنیم به این جمله ایمان خواهیم آورد. پس به نظرات همدیگر احترام بگذاریم.
۲۵ ارديبهشت ۹۶ ، ۱۵:۲۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فانوس شب

مناظره

من طرفدار هیچ جناحی نیستم ولی این سبک از مناظره عادلانه نیست. هر کدوم از کاندیدا یه اتهامی به اون یکی می زنه و وقت برای جواب دادن کاندیدای مورد اتهام نیست. این یک افتضاح رسانه ای است، برای صدا و سیمایی که اصلا معنای رسانه و کار رسانه ای را نمی فهمد.
۲۲ ارديبهشت ۹۶ ، ۲۰:۴۰ ۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فانوس شب